wersja polskaenglish versiondeutsche version wersja polska

Proboszcz INFORMACJE DUSZPASTERSKIE KAZANIA INTENCJE MSZALNE OGŁOSZENIA PARAFIALNE GALERIA KONTAKT REGULAMIN CMENTARZA
CHRZEST - dokumenty
Obrzędy Chrztu Świętego
ŚLUB - dokumenty
Obrzędy Sakramentu Małżeństwa
SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH
POGRZEB KATOLICKI - dokumenty

KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI

POGRZEB KATOLICKI - dokumenty

POGRZEB KATOLICKI

Modlitwa za zmarłych to rzecz święta i zbawienna (por. 2Mch 12,43-45)

Pogrzeb zgłaszamy w parafii zamieszkania Zmarłego.

W kancelarii należy okazać:

1. Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  2. Kartę zgonu,
  3. Zaświadczenie o przyjęci Sakramentu Chorych przed śmiercią np. od Kapelana Szpitala,
  4. Pozwolenie na urządzenie pogrzebu z parafii, gdzie Zmarły mieszkał, jeśli nie jest z terenu naszej parafii.

Najlepszym darem dla Zmarłego jest pełne uczestnictwo we Mszy św. (z przyjęciem Komunii św.), dlatego należy wcześniej zadbać o przystąpienie do spowiedzi św.

Pogrzeb w naszej parafii dla katolików wierzących i praktykujących składa się z trzech stacji: w kaplicy przy kościele, Mszy św. w kościele parafialnym i na cmentarzu. Dla katolików niepraktykujących kolejność jest nieco zmieniona: Msza św. w kościele (bez trumny), obrzędy w kaplicy i na cmentarzu.

Warto naśladować piękny zwyczaj zamawiania Mszy św. za Zmarłego zamiast kwiatów czy wieńców pogrzebowych. Chwalebnym zwyczajem jest Msza św. w miesiąc po pogrzebie, w kolejne miesiące, w rok po pogrzebie i kolejne rocznice oraz Msze św. gregoriańskie (30 Mszy św. codziennie).

Witaj !
Kliknij aby się zalogowaćZaloguj się

dodaj
usuń